Dentysta - Stomatolog Zabrze
STOMATOLOGIA CYTRUS LAWENDA
ul. Gen. Ch. de Gaulle'a 83/6
41-800 Zabrze

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 10:00 - 19:00 | Wtorek: 10:00 - 19:00 | Środa: 10:00 - 19:00 | Czwartek: 10:00 - 19:00 | Piątek: 10:00 - 19:00 | Sobota: 10:00 - 14:00

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Ale kanał…

Kiedy słyszymy o leczeniu kanałowym nie mamy najlepszych skojarzeń. Większość pacjentów postrzega leczenie endodontyczne jako skomplikowane, długotrwałe i bolesne. Tymczasem nie taki diabeł straszny jak go malują, a w efekcie podjętego leczenia możemy ocalić ząb przed usunięciem.

„Endo” znaczy w języku greckim „wewnątrz”, „odont” oznacza ząb, zatem endodoncja to nic innego jak leczenie wnętrza zęba, leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zapalnej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, i zastąpieniem jej materiałem wypełniającym. Dlatego bardzo istotne jest zlokalizowanie wszystkich kanałów oraz ustalenie długości każdego z nich. Do tego celu wykorzystujemy w naszym gabinecie aparat RTG i RVG oraz niezawodny endometr IPEX. Po wypełnieniu kanałów odbudowujemy ząb wypełnieniem lub rekonstruujemy protetycznie, aby przywrócić go do pełnej funkcjonalności.

W Cytrus Lawenda priorytetem jest ratowanie każdego zęba, dlatego leczenie kanałowe jest wykonywane w pełnym zakresie:

  • standardowe leczenie kanałowe z wykonaniem cyfrowych zdjęć rentgenowskich (RVG) w trakcie i po zakończeniu leczenia,
  • leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu SEILER (zawsze z koferdamem),
  • mierzenie długości kanałów za pomocą aparatu IPEX podczas leczenia kanałowego,
  • powtórne leczenie kanałowe (reendo), jeśli konieczne jest ponowne wykonanie leczenia (często jest to ostatni ratunek dla zęba),
  • podejmujemy również trudniejsze wyzwania w postaci: usuwania złamanych narzędzi kanałowych, zamykanie perforacji,
  • usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych z kanałów.

„Będzie bolało?”, czyli z serii pytań do stomatologa:

Leczenie kanałowe jest bolesne. Nie lepiej usunąć zęba i mieć problem z głowy raz na zawsze?

Leczenie kanałowe nie powoduje bólu tylko przynosi ulgę, ponieważ usuwa stan zapalny, który jest jego źródłem. Przekonanie o tym, że leczenie kanałowe jest bolesne powstało wiele lat temu, kiedy faktycznie było nieprzyjemne. Przy obecnych technologiach i wykorzystywanemu przez nas komputerowemu znieczuleniu, leczenie endodontyczne jest porównywalne do standardowego wypełnienia. Natomiast usunięcie zęba należy traktować jak ostateczność na którą należy się godzić tylko w sytuacjach bez wyjścia, ponieważ żadne uzupełnienie nie jest w stanie zastąpić naturalnego zęba.

Powodem leczenia kanałowego jest zapalenie miazgi. Co je powoduje i w jaki sposób można je rozpoznać?

Przyczyny mogą być różne: głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane za zębie, a także pęknięcie czy jego złamanie. Zęby mogą sygnalizować konieczność leczenia kanałowego poprzez ostry i tępy ból, długotrwałą nadwrażliwość na ciepło i zimno, bolesność przy dotyku i żuciu, przebarwienia, powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych oraz obrzęki, bolesność przyległych do zęba tkanek. Czasem choroba rozwija się bezobjawowo, a o toczącym się procesie chorobowym pacjent dowiaduje się po badaniu stomatologicznym.

Czym tak właściwie jest miazga?

Wewnątrz zęba, pod białym szkliwem, znajduje się twarda warstwa zębiny. Pod nią natomiast leży komora oraz kanały zęba, w których znajduje się miękka tkanka – miazga. Składa się ona z nerwów, naczyń krwionośnych (dlatego jej zapalenie jest takie bolesne) oraz tkanki łącznej. Miazga ciągnie się od korony zęba, aż po wierzchołek korzeni, gdzie łączy się z tkankami je otaczającymi.

Co to jest koferdam?

Koferdam to cienki arkusz naturalnej gumy, używany do izolacji zębów podczas zabiegów stomatologicznych. Dzięki niemu zapobiegamy przedostaniu się bakterii do miejsca objętego zabiegiem.

Jakie są szanse na przetrwanie zęba po leczeniu kanałowym?

Większość zębów leczonych endodontycznie – a rocznie jest ich 14 milionów – przetrwa tak długo jak zęby naturalne. Zdarza się, że ból lub ponowne zakażenie może nastąpić po kilku miesiącach, a nawet latach po leczeniu. Wówczas można dokonać powtórnego leczenia kanałowego.