Dentysta - Stomatolog Zabrze
STOMATOLOGIA CYTRUS LAWENDA
ul. Gen. Ch. de Gaulle'a 83/6
41-800 Zabrze

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 10:00 - 19:00 | Wtorek: 10:00 - 19:00 | Środa: 10:00 - 19:00 | Czwartek: 10:00 - 19:00 | Piątek: 10:00 - 19:00 | Sobota: 10:00 - 14:00

Powtórne leczenie kanałowe

Reendo, czyli powtórka z leczenia kanałowego

Zdarza się, że w raz zaleczonym kanałowo zębie, ponownie pojawiają się niepokojące sygnały. Na szczęście nie musimy wówczas spisywać zęba na straty, ponieważ istnieje jeszcze szansa na jego uratowanie – powtórne leczenie kanałowe.

W niektórych przypadkach, mimo leczenia kanałowego, proces chorobowy postępuje. Czasem po kilku miesiącach czy latach od zakończenia leczenia endodontycznego, ząb może zacząć boleć na nowo. Najczęściej mamy do czynienia z ponownym zakażeniem bakteryjnym kanałów, które może być spowodowane: próchnicą, pęknięciem lub złamaniem korony. Zdarza się również, że po pierwszym leczeniu kanałowym nastąpiły komplikacje spowodowane: pominięciem w leczeniu wąskich lub zakrzywionych kanałów, złamanym narzędziem endodontycznym, które uniemożliwia oczyszczenie kanału czy perforacją korony lub korzenia zęba.

W gabinecie Cytrus Lawenda:

  • jeśli to możliwe, podejmujemy każdą próbę ratowania zęba, a jego usunięcie traktujemy jako ostateczność,
  • dysponujemy specjalistycznym sprzętem (aparatem do robienia zdjęć, aparatem do mierzenia długości kanałów oraz przede wszystkim mikroskopem zabiegowym), dzięki czemu możemy przeprowadzić skuteczne, bezbolesne leczenie.

„Będzie bolało?”, czyli z serii pytań do stomatologa:

Jak wygląda powtórne leczenie kanałowe?

Stomatolog ponownie otwiera ząb, aby uzyskać dostęp do wypełnionych wcześniej kanałów. Po usunięciu starego wypełnienia, dokładnie oczyszcza kanały, dezynfekuje je oraz sprawdza czy nie ma innych, ukrytych kanałów wymagających leczenia. W gabinecie Cytrus Lawenda wszystkie zabiegi endodontyczne wykonywane są pod specjalistycznym mikroskopem stomatologicznym, przez co ryzyko nieodnalezienia dodatkowych kanałów jest ograniczone do minimum. Po ich oczyszczeniu, opracowaniu i zdezynfekowaniu, na miejsce starego, trafia nowe wypełnienie. Na kolejnej wizycie, tymczasowe wypełnienie korony wymieniane jest na właściwą plombę bądź koronę protetyczną, która przywróci ząb do pełnej funkcjonalności. Po tak przeprowadzonym leczeniu możemy cieszyć się zdrowym zębem przez długie lata, a nawet i do końca życia.

Czy istnieje alternatywa dla ponownego leczenia kanałowego?

W niektórych przypadkach alternatywą mogą być zabiegi z zakresu chirurgii endodontycznej, jak np. resekcja korzenia. Zabieg polega na odsłonięciu korzenia, usunięciu jego fragmentu i wstecznym wypełnieniu kanału. Inną alternatywą jest całkowite usunięcie zęba, ale w Cytrus Lawenda nie jest ono traktowane jako jedno z rozwiązań, ale ostateczność, gdyż nie ma lepszej alternatywy, niż naturalny, zdrowy ząb.